عایق حرارتی

عایق حرارتی الیاف بازالت 

عایق حرارتی الیاف بازالت

عایق حرارتی الیاف بازالت با ۸۰۰ درجه سانتی گراد مقامت حرارتی در تاسیسات گرمایی و ساختمان ها برای کاهش پرت حرارتی سطوح مختلف ساختمان، لوله‌ها، کانال‌ها و مخازن و جلوگیری از نفوذ رطوبت و انتقال صدا، از مواد و مصالحی به نام”عایق حرارتی بازالت” استفاده می‌شود. عایق‌های حرارتی الیاف بازالت مصالحی هستند که برای جلوگیری از انتقال حرارت استفاده می‌شوند.

عایق حرارتی با پیشرفت تکنولوژی تولید عایق حرارتی الیاف بازالت و لزوم احداث ساختمان‌های سبک تر لازم شد که ضخامت جداره‌ها به حداقل کاهش یاب، در پی آن مسئله گریز حرارت از پوسته خارجی بنا مطرح شد. بنابراین به منظور کاهش هزینه ایجاد گرما و سرما، با قرار دادن عایق حرارتی الیاف بازالت در پوسته ساختمان‌ها ضریب هدایت حرارتی مجموعه را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند. اصولاً حرارت به سه طریق انتقال می‌یابد:تابش، همرفت، هدایت. در دو طریق اول یک محیط گازی یا خلا برای انتقال گرما لازم است. ولی روش سوم انتقال در اثر تماس اجسام با یکدیگر صورت می‌گیرد. انتقال حرارت از جداره‌های خارجی ساختمان به شکل هدایت حرارت، مهمترین عامل اتلاف یا کسب حرارت در ساختمان‌های معمولی است.

عایق حرارتی الیاف بازالت
عایق حرارتی الیاف بازالت

 

عایق حرارتی بازالت
عایق حرارتی بازالت

انواع عایق‌های حرارتی

عایق‌ های حرارتی انباشته به صورت آزاد

عایق حرارتی انباشته به صورت آزاد یا فله به دو صورت رشته‌ها یا تارها و دانه‌های سبک وجود دارند. رشته‌ها شامل الیاف بازالت پشم سنگ، پشم شیشه، پشم سرباره یا الیاف گیاهی که معمولاً پشم چوب است می‌باشند. دانه‌ها از مواد معدنی منبسط شده مانند پرلیت، ورمیکولیت، خاک رس و نظایر آن یا از مواد گیاهی مانند خرده‌های چوب پنبه تهیه می‌شوند.

عایق هدایتی حرارت

عایق حرارتی هدایت حرارت، عایقی است که از انتقال حرارت به روش هدایت، جلوگیری می‌کند.

صورت‌های مختلف عایق‌های حرارتی

عایق حرارتی عموماً از مواد مرکب ساخته می‌شوند.عایق‌های انباشتنی:این عایق به دو صورت الیافی یا دانه مرکب وجود دارد. الیاف شامل: الیاف بازالت، پشم سنگ و…
دانه‌ها از مواد مصرفی منبسط شده مانند:پرلیت، پلی استایلین و… از این نوع عایق در داخل ملات‌ها به عنوان دانه بندی استفاده می‌شود.

  1. عایق پتویی:این عایق حرارتی از جنس الیاف بازالت، پشم سنگ، پشم شیشه، پشم سرباره، پشم چوب و پشم حیوانات در ضخامت‌های متفاوت تا ۱۰۰ میلی‌متر و به عرض‌های مختلفی بریده می‌شوند. این نوع عایق‌ها برای عایق کاری مخازن و لوله‌ها استفاده می‌شود.
  2. عایق‌های قطعه‌ای:ای نوع عایق حرارتی از نظر مصالح مشابه عایق‌های پتویی هستند ولی طولشان کمتر. برخی از آنها پوشش کاغذی دارند که در دو لبه به صورت نوار روی قطعات را می‌پوشانند وئ نصب آنها را در قاب آسان تر می‌کنند. این نوع عایق در بین دیوارها و پشت مصالح استفاده می‌شود.
  3. دال‌های عایق:دال‌های عایق حرارتی به صورت قطعات سخت ساخته می‌شوند و ابعاد آنها تا حدودی از عایق‌های قطعه‌ای کوچکتر است. گاهی اوقات به صورت چند لایه ساخته می‌شوند.
  4. عایق‌های منعکس کننده:معمولاً از سطوح فلزی ساخته می‌شوند و ممکن است با پشت بند یا بدون آن به کار روند.
  5. عایق‌های پاشیدنی: عایق حرارتی از اختلاط تارها یا سایر مصالح ریزدانه و متخلخل با انواع ماده تهیه می‌شوند. این مواد چسبنده به مناسبت کاربری آن انتخاب میشوندو در نقاطی از ساختمان که شکل یا وضع قرار گرفتن عناصر به ترتیبی است که استفاده از آن‌ها را طلب می‌کند، پاشیده می‌شود.
    برای عایق نمودن اجزای فلزی در برابر آتش، عایق مناسب ضد آتش را به آن می‌پاشند.
  6. عایق‌های کفی تزریقی در جا: این نوع عایق حرارتی از رزین‌های پلیمری ساخته می‌شوند این عایق‌ ها از دو جز تشکیل شده‌اند که پس از اختلال کف تولید می‌کنند و پس از مدتی در جایی که فضای مورد نظر را پرکرده‌اند سخت می‌شوند.
  7. عایق‌های ویژه:عایق‌های حرارتی ویژه از انواع مصالح متخلخل و سبکند که برای مصارف به خصوصی طراحی و اجرا می‌شوند.